Súkromná zubná ambulancia DENTIM v Púchove

Nájdete nás na adrese:
T. Vansovej 1699/69, 020 01 Púchov

1. poschodie budovy Lekáreň Pri Nástupišti. Vchod do ordinácie je zboku budovy.
Sob - Ned: Zatvorené
+421 948 033 488
info@dentim.eu

Dentálna hygiena

Home  /  Dentálna hygiena

Dentálnou hygienou by malo začínať každé komplexné ošetrenie. Správna dentálna hygiena je základ pre zdravé zuby.

Čistý zub sa nekazí, ani nevypadne. Cieľom je eliminovať vznik zubného kazu, ako aj zabrániť vzniku ochorení závesného aparátu- zápalu ďasien a vzniku paradontitídy (paradentózy).

Zubný povlak sa na našich zuboch vytvára každodenne. Kombinácia správnej domácej starostlivosti o svoju dutinu ústnu s pravidelnými kontrolami v ambulancii dentálnej hygieny vedie k nižšiemu riziku vzniku spomínaných ochorení.

Päť príznakov, ktoré signalizujú nedostatočnú starostlivosť o chrup

  1. Tmavé pigmenty usadené na zuboch (majú ich najmä kávičkári a tuhí fajčiari)
  2. Žltý povlak na zuboch
  3. Krvácajúce ďasná
  4. Nepríjemný zápach z úst
  5. Obnažujúce sa zubné krčky

Ak vás niektorý z týchto symptómov trápi, objednajte sa na dentálnu hygienu

Čo je dentálna hygiena?

Dentálna hygiena je bezbolestný zákrok*, počas ktorého vám zubný hygienik odborne vyčistí chrup od nánosov zubného kameňa, ktorý sa v ústach vytvára mineralizáciou povlaku.

Tento zákrok zároveň predstavuje účinnú prevenciu proti zubnému kazu, zápalom ďasien, paradontóze, nepríjemnému zápachu z úst či úplnej strate zubov. Účinky dentálnej hygieny ocenia aj silní kávičkári a fajčiari, ktorým sa na zuboch vytvára tmavý pigment. Po tomto zákroku im zostanú zuby o poznanie belšie.

Co je dentailna hygiena

Prečo je dentálna hygiena nevyhnutná?

Ak je vaša starostlivosť o zuby na takej vysokej úrovni, že sa vám v ústach netvorí zubný kameň, dentálnu hygienu nepotrebujete.

Avšak len veľmi malé percento ľudí sa vie o svoj chrup postarať na takejto vysokej úrovni.

Keď už kameň vznikne, treba vyhľadať pomoc odborníka, ktorý ho špeciálnymi nástrojmi odstráni. Laik si totiž bežnou zubnou kefkou nedokáže odstrániť zubný kameň.

Je dentálna hygiena bolestivá?

Pre drvivú väčšinu pacientov je dentálna hygiena bezbolestná. Platí pravidlo, že ak sa pacient dlhodobo stará o svoje zuby a ďasná správe, počas dentálnej hygieny nebude pociťovať žiadnu bolesť.

Iba pacienti s odhalenými zubnými krčkami a zapálenými ďasnami pociťujú pri tomto zákroku bolesť. Ak je pre pacienta bolesť neznesiteľná, náš zubný lekár mu pichne anestézu.

Koľko trvá dentálna hygiena a ako prebieha?

Celá procedúra trvá približne 60 až 90 minút v závislosti od stavu ústnej dutiny pacienta.

V zubnej ambulancii DENTIM prebieha dentálna hygiena nasledovne:

  • Vyšetrenie mäkkých a tvrdých zubných tkanív (index krvácavosti ďasien, stupeň pohyblivosti zubov a i.)
  • Zhodnotenie stavu kosti na OPG snímku
  • Profesionálne odstránenie zubného kameň a zubého povlaku pomocou ultrazvuku
  • Dočistenie a dohladenie zubov pomocou ručných nástrojov
  • Vyleštenie zubov
  • Pieskovanie zubov a odstránenie pigmentov
  • Výplach ústnej dutiny prípravkom s chlorhexidínom
  • Fluoridáca zubov
  • Detailná inštruktáž správneho používania zubnej kefky, jednozväzkovej kefky a medzizubných kefiek

Ako často mám chodiť na dentálnu hygienu?

Vo všeobecnosti platí, že pacient so zdravým chrupom nemusí chodiť na dentálnu hygienu tak často, ako pacient s problematickými zubami.

Ak má pacient zdravé zuby, dentálnu hygienu by mal absolvovať aspoň raz ročne, ideálne dvakrát za rok.

Ak pacient trpí paradontózou, má vyššiu kazivosť zubov, nosí strojček alebo je tuhý fajčiar, na dentálnu hygienu by mal chodiť tri až štyrikrát do roka.

Presné informácie o tom, koľkokrát ročne by ste mali absolvovať hygienu, vám povie zubár alebo hygienik, ktorí vedia najlepšie zhodnotiť stav vašej ústnej dutiny.

V akom veku ísť na dentálnu hygienu po prvýkrát?

Aj vy patríte medzi tých, ktorým sa pokazili zuby ešte v detstve, pretože vás rodičia nenaučili správne čistiť zuby? Dentálna hygiena je spôsob, ako sa vyhnúť zlým zubom z detstva.

Naši najmladší pacienti majú 3 roky. Toto obdobie je ideálne pre podchytenie správnych návykov u dieťaťa. Ak sa dieťa naučí v útlom veku správne starať o svoj chrup, v budúcnosti predíde tvorbe zubného kazu.

Úvodné vyšetrenie nie je dôležité len pre dieťa, ale aj pre samotného rodiča. Dentálny hygienik mu vysvetlí, ako správe čistiť dieťaťu zuby. Prvé roky s trvalými zubmi sú totiž u detí veľmi rizikové. Dieťa si jednak neuvedomuje dôležitosť každodennej starostlivosti o chrup a do 10 až 12 roku nemá v rukách dostatočne vyvinutú jemnú motoriku. Práve preto treba dohliadať na malé deti počas toho, ako si umývajú zuby.

Môžu ísť na dentálnu hygienu tehotné ženy?

Tehotným ženám sa odporúča prísť na dentálnu hygienu počas druhého trimestra. Okrem hygieny by si budúce mamičky mali nájsť čas aj na preventívnu prehliadku u svojho zubára. Ak si vyriešia zubné problémy v dostatočnom predstihu, predídu tak nepríjemným situáciám v pokročilom štádiu tehotenstva.

Tehotné ženy by nemali zanedbať starostlivosť o zuby z dvoch hlavných dôvodov:

Tým prvým je fakt, že ženám vo vyššom štádiu tehotenstva sa veľmi ťažko ošetrujú kazy či zápaly.

Druhý dôvod je čisto praktický. Čerstvé mamičky majú po narodení bábätka len veľmi málo času na seba. Preto sú prvé mesiace tehotenstva vhodným obdobím na návštevu zubára aj hygienika.

Kto môže vykonávať dentálnu hygienu?

Dentálnu hygienu môže vykonávať osoba, ktorá túto špecializáciu vyštuduje na vysokej škole. Ak vás zaujíma odborná kvalifikácia našej dentálnej hygieničky Eriky Fúsikovej kliknite sem.

 

*Dentálna hygiena je pre väčšinu pacientov bezbolestný zákrok. Bolesť pociťujú iba pacienti, ktorí majú paradentózu a zápal ďasien.